Természetes vitaminforrásaink, 9. rész
Sorozatomban azt a 13 vitamint ismertetem, amelyet a tudomány is számon tart, és amik nélkülözhetetlenek az egészséges emberi szervezet számára. A most következő részekben megismerjük a B-komplexnek nevezett teljes B-vitamin-csoportot, amelybe az összes B-vitamin módosulat beletartozik. Mai vitaminunk a B5.
A B5-vitamin, más néven pantoténsav az emberi test minden sejtje számára szükséges anyag. Neve a görög pantothenből származik, aminek jelentése: „minden oldalról”. Vízben oldódó erős antioxidáns, azaz egy olyan vegyület, amely a sejtek anyagcsere folyamatai során keletkező káros szabadgyököket hatástalanítja. Némely esetben „stresszellenes” vitaminként is emlegetik, mivel a mellékvesehormonok és az esszenciális neuromuszkuláris transzmitterek (ingerületátvivő anyagok) termelésében játszik kulcsszerepet. A B5 a felhasználható zsírok elégetését, és a mellékveséket, valamint az immun-, és idegrendszert is támogatja.
A B5-vitamin felfedezésének története
A 20. század elején fedezte fel a B5-vitamint Roger J. Williams amerikai biokémikus.
Miért nélkülözhetetlen a B5-vitamin?
A szervezetünk alapműködéséhez szükség van a B5-vitaminra, ez az emberi élet legfontosabb vitaminja. De a jó hír az, hogy majdnem minden élelmiszerben megtalálható, így könnyen pótolható a hiánya. A B5-vitamin befolyásolja az anyagcsere-folyamatokat és a hormonháztartást: szerepe van a nemi hormonok képzésében, valamint a mellékvese által előállított stresszoldó hormonok szintézisében is, ezért nyugtató hatású. Részt vesz a zsírok és szénhidrátok lebontásakor felszabaduló energia hasznosításában. Segít fenntartani a szervezet egészséges koleszterinszintjét, így közvetve megakadályozza a veszélyes lerakódásukat az erek falában. Jelentős a szerepe az idegsejtek közötti kommunikációban: fontos az idegrendszer normál működéséhez. Székrekedéskor is segíthet, mert serkenti a bélmozgásokat.
Mennyi B5-vitaminra van szükségünk naponta?
Életkorunktól is függ, mennyi B5-vitaminra van szükségünk naponta:
- 6 hónapos korig: 1,7 mg
- 7-12 hónapos csecsemők: 1,8 mg
- 1-3 éves gyermekek: 2 mg
- 4-8 éves gyermekek: 3 mg
- 9-13 éves gyermekek: 4 mg
- 14 éves vagy idősebb: 5 mg
- Terhes vagy szoptató nők: 7 mg
Honnan szerezd be a napi B5-VITAMIN szükségletedet, ha vegetáriánus vagy?
A pantoténsav majdnem az összes élelmiszerben megtalálható. A bélben lévő baktériumok is termelhetnek némi pantoténsavat, de ez nem elegendő az étrendi szükségletek kielégítéséhez.
Jó B5-vitamin források:
- papaja, teljes kiőrlésű gabonafélék, olajos magvak, rizs, karfiol, brokkoli, narancs, földimogyoró, bab, tojás, tej, zöldségfélék, paradicsom, burgonya, káposztafélék családjának tagjai, édesburgonya, gomba, hüvelyesek, tejtermékek.
A legjobb módja annak, hogy elegendő B5-vitaminhoz jusson a szervezeted, ha minden nap egészséges, kiegyensúlyozott étrendet követsz. A B5-vitamin könnyen beépíthető egy jó vegetáriánus étrendbe. A legtöbb zöldségben ugyanis megtalálható.
Azt viszont fontos tudni, hogy a többi B-vitaminhoz hasonlóan a pantoténsav jelentős része is elvész a feldolgozás során.
Hiánya: Olyan ember életében, akinek táplálkozása vegyes, hiánybetegség nem léphet fel. Általában csak alultáplált embereknél fordul elő és krónikus alkoholistáknál. A második világháború alatt a Távol-Keleten lévő, rosszul táplált hadifoglyok esetén előfordult pantoténsav-hiány, ennek fő tünete volt az „égő talp” érzete. További tünetek: depresszió, fáradtság, hányás, izomgyengeség, fejfájás, ingerlékenység. De amint a szervezet elég B5-vitaminhoz jut, a tünetek azonnal elmúlnak.
A B5-vitamin hiánya egyébként önmagában nem okoz egészségügyi problémákat. Viszont sajnos az a tapasztalat, hogy a B5-vitamin hiányban szenvedők általában valami más vitaminhiánnyal is küzdenek.
Túladagolása:
Nincs tünete. Nagy adagolás (napi 1-10 gramm) hasmenést okozhat. A fölösleg a vizelettel távozik.
A B5-vitamin kedvező élettani hatásai
A B5-vitamin egyik fő tulajdonsága az immunrendszert erősítő mellékvese hormonok és vérbeli antitestek „építése”. Az ízületi gyulladás, vastagbélgyulladás vagy szívbetegségek kezelésében is nélkülözhetetlen.
A vitamin számos jótékony hatással rendelkezik, nézzük a legfontosabbakat!
1. Befolyásolhatja az agy működését
Neurotranszmittereket szintetizál, amelyek impulzusokat küldenek a neuronokból az izmokba. Ez azt jelenti, hogyha gondolunk valamire, és szándékunk szerint meg is tesszük azt – ez mind a pantoténsav munkájának köszönhető.
2. Javíthatja a szív-és érrendszer egészségét
A kutatások során az is kiderült, hogy a pantoténsavnak antioxidáns hatása van, amely csökkenti a szívbetegség korai szakaszában jelentkező alacsony fokú gyulladást. Az ezen a területen végzett kutatások azonban még mindig korlátozottak, és ahhoz, hogy pontos megerősítést kapjunk erről, még több megfigyelésre és vizsgálatra van szükség.
3. Támogathatja a jó koleszterinszintet
A pantoténsav egyik jó tulajdonsága, hogy elősegíti a zsírok lebontását. Diszlipidémiás (zsíranyagcsere-zavar) betegeket tanulmányoztak, hogy mennyivel lesz jobb a koleszterinszintjük, ha B5-vitamint fogyasztanak. A diszlipidémiás betegség velejárója, hogy az LDL, vagyis a „rossz” koleszterinszint és a trigliceridek magasak, míg a HDL, vagyis a „jó” koleszterinszint értéke alacsony. Ez utóbbi pedig, ha alacsony, akkor megakadályozhatja a zsírok lebomlását és a vérből való távozását. Ráadásul az emelkedett LDL-koleszterin- és/vagy triglicerid- és a csökkent HDL-koleszterin-szintek bizonyítottan hozzájárulnak az érkárosodások kialakulásához.
4. Jó lehet a bőrre és a hajra
A B5-vitamin a bőrünk és a hajunk állapotára is jótékonyan hat. Segíti az akné elleni küzdelmet, védi a bőr egészségét, sőt a körmeink állapotát és a tág pórusok kialakulását is javíthatja. A herpeszre is kifejti jótékony hatását, valamint gyógyítja a pattanásokat. Kiváló hidratáló tulajdonságának köszönhetően a B5-provitamin hozzáadásával készült testápolók és arckrémek használatával bőrünk selymes, friss, üde és puha tapintású lesz.Véd az olyan bőrproblémák ellen is, mint az ekcéma, vagy a száraz bőr. Késlelteti a ráncosodást és a bőr öregedését. Sőt, még a hajhullást is megállítja.
Forrás:
wikipedia
healthline.com
hsph.harvard.edu
hazipatika.com
umzu.com
Magazin cikkek