Az egészséges multivitamin

Az egészséges multivitamin


A savanyú káposzta egy fejes káposztából, tejsavas fermentálással (erjesztéssel) készülő tartósított élelmiszer, kiemelkedően magas C-vitamin tartalommal.  Számtalan ízletes étel készíthető belőle. Azt hiszem, kimondató: egy valódi multivitamin, amelynek leve is tele van vitaminokkal, ráadásul a bélrendszerre is jótékony hatással van.

Oroszországtól Elzászig népszerű, az orosz, ukrán, lengyel, cseh, szlovák és a német konyha gyakori alapanyaga. Amerikában inkább nyersen fogyasztják, szendvicsekbe teszik, de Pennsylvania államban szokásos újévi étel. A mediterrán országokban kevésbé ismerik.

Jótékony hatását már évszázadokkal ezelőtt felismerték. A korábbi évszázadokban, így a 18. században is főleg a tengerészek életében jelentett problémát az egyoldalú táplálkozás, hiszen a tengeren nem volt lehetőség friss, nyers gyümölcsökhöz és zöldségekhez jutni. Így a tengerészek gyakran szenvedtek a skorbut nevű betegségtől, amely a szervezet súlyos C-vitamin hiányának állapota. A 18. század végétől erre a problémára a legjobb megoldást a savanyú káposzta adta. A hosszabb útra induló brit hajókon ugyanis a készletben tartották, noha a brit konyhától való távoli íze miatt a matrózok nem szívesen fogyasztották, szinte csak akkor voltak hajlandók rá, ha James Cook hajóskapitány megparancsolta. Skorbutellenes hatását már abban az időben megállapították.

Felmerül a kérdés: mindenkinek ajánlott-e a savanyú káposzta? NEM. Magas hisztamintartalma miatt az arra érzékeny embereknél rossz közérzetet, migrént okozhat a fogyasztása. Emésztőrendszeri betegségben szenvedők, epebetegek, haspuffadásra hajlamosak is csak óvatosan fogyasszák, mert a savanyított étel problémákat okozhat számukra, élelmirost- és illóolaj-tartalma miatt. Másoknál viszont éppen ellenkező hatás érhető el. Szilveszteri másnaposság ellen például kiváló.

 

Készítése

A fejes káposztát gyalun csíkokra vágják, sózva, fűszerezve nagy edényekbe, tradicionálisan fa, újabban műanyag hordókba rakják, 10-90 napra. (Töltött káposztához egész leveleket is savanyítanak.) Gyakoribb ízesítője a savanyított káposztának a karikázott vöröshagyma, köménymag, egész fekete bors, mustármag, apró erős paprika, babérlevél, torma, karikázott birsalma. Levegő kiszorításával (tömörítés) a rászorított fedél alatt erjedésnek indul. Amikor az erjedés megindul, a káposzta levet ereszt, felhabzik, a tetejére gyűlő habot víz hozzáadásával eltávolítják. A fermentálás (erjesztés) egy természetes folyamat, amelynek során a mikroorganizmusok a szénhidrátokat átalakítják. Az erjedés befejeztével ételek alapanyagául szolgál; főzve, rakva, párolva, levesnek, salátának, de azonnali nyersen fogyasztásra is alkalmas, sőt így jobban megőrzi gazdag tápanyag- és C-vitamin tartalmát.



 

A savanyú káposzta tápérték adatai

100 gramm savanyú káposzta az alábbiakat tartalmazza:

  • Kalória (kcal)               18
  • Lipidek                        0,1 gramm
  • Koleszterin                  0 mg
  • Nátrium                      661 mg
  • Kálium                        170 mg
  • Szénhidrát                   4,3 mg

(ebből: étkezési rostok 2,9 gramm és cukor 1,8 gramm)

  • Fehérje                       0,9 gramm
  • C-vitamin                    14,7 mg
  • Kalcium                       30 mg
  • Vas                             1,5 mg
  • B1-vitamin                   0,03 mg
  • B3-vitamin                   0,1 mg
  • B6-vitamin                   0,1 mg
  • Magnézium                  13 mg
  • Karotin                        0,02 mg

Víztartalma is magas, 92,5 gramm (100 grammban), tehát valamennyire még fedezi a napi folyadékszükségletünket is.

Főzés során veszíthet C-vitamin tartalmából, de még marad benne, ha nem főzzük túl. Római tálban készítve például a lefedésnek köszönhetően a tápanyagveszteség jelentősen csökken. De kuktában elkészítve is megőrzi a legtöbb tápértéket.


A savanyú káposzta jótékony hatásai

Immunrendszer erősítő

Az immunrendszert a fermentált élelmiszerekkel lehet a legjobban erősíteni. A savanyú káposzta ráadásul vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag, emellett pedig segít megőrizni a bélflóra érzékeny egyensúlyát is. A savanyú káposztában jótékony hatású baktériumok és enzimek találhatók, amelyek jót tesznek az emésztésnek, segítenek fenntartani vagy éppen visszaállítani az egészséges bélflórát, ennek köszönhetően pedig az immunrendszerünk működését is javítják. Éppen ezért különösen az őszi-téli, tehát a hidegebb hónapokban javasolt a savanyú káposzta rendszeres fogyasztása, mert ezzel csökkenthetjük a fertőző betegségek kialakulásának kockázatát, de ha már megbetegedtünk, akkor a gyógyulás gyorsítható. A savanyú káposzta támogatja az ereket is.

 

Magas a rosttartalma

A rostok nem felszívódó táplálékok. A cellulózt, vagyis a növényi sejtek sejtfalát az emberi szervezet nem tudja megemészteni, ebben segítenek a rostok. A rostok tulajdonképpen minden salakanyagot kipucolnak a bélben, emellett megkötik a vizet, amit így a vastagbél nem tud újra felszívni. Ennek következtében pedig jó állagú székletre számíthatunk. Különösen a savanyú káposzta leve kedvező, már napi 1 dl elfogyasztása is erősíti a bélflórát és megsemmisíti a káros baktériumokat. Egyfajta természetes béltisztító program elvégzését viszi véghez a testünkben, mivel tejsavtartalma vetekszik a joghurtéval. A tejsav azon kívül, hogy megakadályozza magának az élelmiszernek a rothadását, számos jótékony hatással is rendelkezik a bélrendszerre: igazi kipucolást, takarítást végez és megszünteti a káros salakanyagok felhalmozódását.

 

Diétázóknak a legjobb választás

A nyers savanyú káposzta energiatartalma rendkívül alacsony, így diétázóknak tökéletes választás lehet. Főként azért, mert annak ellenére, hogy nem hizlal, de mégis gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, aminek pótlására fogyókúrázóknak különösen oda kell figyelniük. Mivel nagy mennyiségben van a savanyú káposztában C-, B6- és K-vitamin, kalcium, magnézium, vas, kálium, mangán és élelmi rostok, ezért nem alakulhatnak ki problémák. Ráadásul a fermentáció során bekövetkező folyamatoknak köszönhetően a szervezet számára könnyebben elérhetővé válnak a tápanyagok, így jobban tudjuk azokat hasznosítani.

 

Antibiotikum-kúra tökéletes kiegészítője

Vannak olyan helyzetek, amikor antibiotikumot kell szedni – a szövődmények elkerülése miatt – és ez nemcsak a betegséget okozó baktériumokat pusztítja el, de a jó baktériumokat is támadja. Ennek pedig egyik oka, mellékhatása a lazább széklet. Ha viszont savanyú káposztát fogyasztunk, akkor az segít ezen, és jó minőségű székletre számíthatunk. A savanyú káposzta rendszeres fogyasztása segít azoknak is, akik székrekedéstől szenvednek, vagy akik hajlamosak a puffadásra, mivel enyhén hashajtó hatása is van, így megakadályozza a szorulás kialakulását. Viszont túl sokat sem jó fogyasztani belőle, mert azzal megterheljük a bélrendszerünket.

 

Javítja a hangulatot

A kutatók folyamatosan vizsgálják a savanyú káposzta jótékony hatásait, és arra a megállapításra jutottak, hogyha valaki fermentált élelmiszert fogyaszt – így savanyú káposztát is – az hatékonyabban képes megküzdeni a stressz hatásaival. A savanyú káposzta fogyasztása javítja a hangulatunkat, és csökkenti, megszűnteti a depresszív és szorongásos állapotot, emellett csillapítja az idegességet, enyhíti a túlzott aggodalmat. Ráadásul még az alvászavarokat is képes kezelni.

 

 

Forrás:       

wikipedia

webbeteg.hu

Felső kép: Dirk Ingo Franke / wikipedia

Kép: Wikimedia Commons

Tetszett a cikk?

 

Magazin cikkek

További magazin cikkek »

 

....